Tarih :26.02.2016
(BAP)Ders ekle-sil işlemi nedir?--

 Kayıt yenileme dönemlerinde kayıt yeniletecek öğrencilerin T.C. kimlik numaraları (öğrenci numaraları) ve şifreleri ile giriş yaptıkları http://kayit.anadolu.edu.tr adresinden Fakültenin ders kodu sırasına göre atamış olduğu 30 AKTS kredilik dersleri silerek (tekrar ettiği dersler hariç) veya yeni ders ekleyerek o dönemde sorumlu olduğu dersleri kendisinin belirlemesi işlemine ders ekle-sil denilmektedir.

İlk kez kayıt yaptıran öğrenciler ile Af kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt yaptırdıkları öğretim yılının güz ve bahar dönemlerinde Fakülte tarafından belirlenen dersleri almak zorundadırlar. Bu öğrenciler ders ekle-sil işlemi yapamazlar.

 

 

 

Kayıt yeniletecek öğrenciler ise Fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya değiştirebilirler. Ders ekle-sil işlemi bir üst dönemin derslerinden başlayarak yapılır. Ancak öğrenciler tekrar ettiği dersleri eksiltemezler. Ders ekle-sil işlemi kayıt yenileme döneminde, o dönem için yapılır sonradan itiraz edilemez.

Öğrenciler sorumlu oldukları derslerin tamamından başarılı olmadan mezun olamayacaklarından, eksilttikleri dersleri dersin açıldığı ilgili dönemde almak zorundadırlar.

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine bağlı Batı Avrupa Programları arasında yer alan bölüm ve programlarındaki tüm dersler zorunlu olup seçmeli ders bulunmamaktadır.

Ders eksiltme işlemi o dersten sorumlu olunmayacağı anlamına gelmez.

Fakülte tarafından 30 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması ders kodu sırasında yapılmıştır. Öğrenciler 30 AKTS kredilik dersin üzerine isterlerse 45 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde bulunduğu dönem veya üst dönemden ders ekleyebilirler.

Fakülte tarafından yapılan ders ataması sonucu atanmayan dersi kalan ve bu dersleri alması halinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler 45 AKTS krediye kadar ders ekleyebilirler. Bu durumda olan öğrencilerin ders ekle-sil ekranına girerek ders durumlarını kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.

Lisans programlarında 1. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5. ve 7. yarıyıllardan; 2. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6. ve 8. yarıyıllar-dan; 3. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarıyıldan; 4. yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 8. yarıyıldan ders alamaz.
 

Etiketler: (BAP)Ders ekle-sil işlemi nedir? -