Yorumlar
İlk dönem ki alışverişim eksiksiz ve tam geldi. Sizden ricam yine aynı özeni göstermeniz. Şimdiden teşekkür ederim.
Sezgin inci
sosyoloji
01.04.2019
----------------
Kaç dönemdir sizin siteden notlarımı alıyorum. Bu sene okulum bitiyor. Her zamanki gibi eksiksiz göndermenizi rica ederim. Teşekkür ediyorum 😊
Nurullah Yıldırım
Adalet
11.03.2019
----------------
lütfen eksiksiz gönderin ilk dönem kinden cok memnun kaldım ayni basariyi gonderceğinizden eminim teşekkürler.
özlem Bayraktar
ilahiyat
05.03.2019
----------------
Ben çok memnunum.Tüm arkadaşlara da sizi öneriyorum.Teşekkürler
ZUHAL VEZİRKAN
Emlak
01.03.2019
----------------
Önceki gönderiniz için çoook teşekkür ederim.Şimdi bana ikinci bölümümde lazım.
Mustafa Caner
Adalet
27.02.2019
----------------
Sayenizde rahat bir sınav geçirdim tüm derslerden geçtim emeği geçenlere çok Teşekkür ederim
Süreyya yıldız
ilahiyat
13.02.2019
----------------
Ara sınavları verdim sayenizde.Teşekkürler
hasan YILMAZ
ilahiyat
25.12.2018
----------------
Bu işi gerçekten hakkıyla yapıyorsunuz. Eksiksiz ve zamanında geliyor notlarınız ve çıkmış sorularınız. Sizinle tanışmamın ikinci yılı. Önce size sonra bu siteyle beni tanıştıran arkadaşıma teşekkür ediyorum :)
Nurullah
Adalet
25.10.2018
----------------
Özetlerin ve hazırlanmış soruların gerçekten çok yardımı dokundu. Açık öğretim okurken gerçekten zorlanmayacağım. İlgi alakanız için çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar 🙏🏻😊
Kaan
AÖF
22.09.2018
----------------
Gerçekten faydalı ve yararlı bir platform olmuş.
Cüneyt Cansever
muhasebe
19.09.2018
----------------
Bu kadar güzel özetlerin hazırlanmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
Bünyamin YEŞİLDAL
ilahiyat
08.07.2018
----------------
merhaba işletme 3. ve 4. sınıfı sadece ders notları ve çıkmış sorularınza çalışarak geçtim. hem de 3 küsür ortalama ile. mezun olduğum için teşekkür etmek istedim. sevgiler.
elif
işletme
26.06.2018
----------------
tüm derslerden geçtim sayenizde.Teşekkürler.
Erdem yılmaz
ilahiyat
12.06.2018
----------------
merhaba daha oncede sıparıs vermıstım hemen elıme ulasmıstı notlar ve cok begendım faydası cok oldu ancak bu sıparısımde bır sorun oldu sanırım ılgılenebılırmısınız tesekkurler.
gamze yurdakul
sosyoloji
11.02.2018
----------------
Bütün ders özetleri ve çıkmış soruları sizden aldım.Özetlerde bazı eksiklikler olmasına rağmen gayet başarılı.Başka bir siteden dersin özetini satın aldım ama resmen konu başlıklarını koymuşlar.Sizden ricam bazı derslerin ders özetleri eksik onları eklerseniz çok iyi olur. Kolay gelsin
Hayrettin Ceylan
ÇALIŞMA EKONOMİSİ
20.11.2017
----------------
Sonuçlar 1-15 (of 77)
Sayfa:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6« Önceki · Sonraki »

 

Tarih :7.12.2013
İŞL203U YENİLİK YÖNETİMİ-KISA AÖF DERS ÖZETİ - 2013 KREDİLİ SİSTEM ÇAN EĞRİSİNE UYGUN-- açıköğretim, aöf arasınav, aöf bütünleme, aöf ders notları, aöf ders özeti.aöf konu özeti,

ÜNİTE 1 : Temel Kavramlar

YENİLİK KAVRAMI VE ÖNEMİ

Günümüzde pekçok sektör için yenilik, rekabetin en önemli itici güçlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sözkonusu sektörlerde işletmeler, performans kriteri olarak cirolarının ne kadarlık birkısmını son beş yıl içerisinde geliştirdikleri ürünlerden elde ettiklerini gözönünde bulundurmaktadırlar. Yenilik konusunun öneminin artmasında pazarların küreselleşmesinin önemli etkileri bulunmaktadır. Özellikle dış kaynaklı rekabetin gün geçtikçe kendisini daha güçlü bir şekilde hissetirmesi ile işletmeler farklı ürünler ve hizmetler üretmek üzere yenilik yapma zorunluluğunu daha fazla hissetmeye başlamışlardır.

 

Günümüz rekabet koşulları düşünüldüğünde, pekçok sektörde Pazarliderliği ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü işletmelerin yenilik becerilerine sahipolmasına bağlıdır.

Yenilik faaliyetine ilişkin bakış açıları farklılaşırken, yenilik kavramı da farklı şekillerde tanımlanmaktadır. Yenilik konusunu ilk gündeme getiren ekonomistlerden biri olan Schumpeter yenilikfaaliyetlerini;

v  Yeni ürünlerin geliştirilmesi ya da mevcut üründe niteliksel değişimler gerçekleştirilmesi;

v  Sektör için yeni süreçlerin geliştirilmesi;

v  Yeni pazarların açılması;

v  Hammadde ve diğer girdiler için yeni tedarik kaynaklarının bulunması;

v  Endüstriyel örgütlenmedeki değişimlerin gerçekleştirilmesi olarak tanımlamıştır.

 

YENİLİK İLE İLİŞKİLİ KAVRAMLAR

Yenilik konusu ile ilgili temel bazı kavramlar bulunmaktadır ve bu kavramlar çoğu zaman yenilik

kavramı ile karıştırılmaktadır. Bu kavramları ve sözkonusu kavramların yenilik ile olan ilişkilerini

vurgulamak yararlı olacaktır. Çoğu zaman yenilik kavramı başlı başına ele alınmakta ve diğer yönetim

kavramlarından ayrı olarak ele alınmaktadır. Ancak yenilik sürecinin disiplinler arası bir süreç olduğu vepekçok yönetim yaklaşımı ve yönetim kuramı ile ilişkili olduğu unutulmamalıdır.

 

Yenilik ve Girişimcilik

Yenilikçilik ile girişimcilik arasındaki bağlantı ilk defa Schumpeter tarafından vurgulanmıştır. Daha önce de ifade edildiği üzere Schumpeter’e göre ekonomik kalkınmayı hızlandıran unsurların başında yenilik gelmektedir ve söz konusu yenilikler girişimciler tarafından gerçekleştirilmektedir. Girişimcinin yenilik yapan kişi olarak konumlandırılması, girişimcinin yenilik süreci içerisindeki yerini de açıklamaktadır.

 

Yeniliğin ticari bir kimliğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Eğer yenilik olarak kastedilen ürün/hizmet, süreç ya da iş modeli ticari anlamda bir değer yaratmıyorsa yeniliğin varlığından söz edilemez.

 

Yenilik ve Yaratıcılık

Yeni fikirlerin yaratılması yenilik sürecinin ilk aşaması olarak kabul edilebilir. Söz konusu yeni ve faydalı

fikirlerin yaratılması süreci yaratıcılık olarak tanımlanabilir. Özgünlük ile kastedilen, ortaya konulan

ürünün daha önce ortaya konulanlardan farklı olmasıdır.Özellikle iki tip yaratıcılığın yenilik sürecinde önemli rol oynadığı ifade edilebilir.

Bunlardan ilkibireysel yaratıcılıktır. Bireysel yaratıcılık, kişinin entelektüel becerilerinin, bilgisinin, düşünce tarzının,kişiliğinin, motivasyonunun ve çevrenin bir fonksiyonudur.

Örgütsel yaratıcılık ise örgüt içerisindeki bireylerin yaratıcılık düzeylerinin, örgüt içerisindeki sosyal

süreçlerin ve bireyler arasındaki ilişkilerin bir fonksiyonudur.

Yenilik ve İcat

Yenilik kavramı bünyesinde yeni bir ürün, yeni bir hizmet, yeni bir süreç ya da örgütsel yapının ortaya konulmasını barındırmaktadır. Kavramın açıklanmasında yeni kelimesinin kullanılması nedeniyle yenilik kavramı çoğu zaman icat kavramı ile eşanlamlı olarak kullanılmaktadır. Her iki kavramın da özgünlük kimliği taşıması da bu eğilimi desteklemektedir.

 

Yaratıcılık, icat ve yenilik arasındaki ilişki =Yaratıcı Düşünce + İcat +Ticari Uygulama= Yenilik

 

Yenilik ve Tasarım

Tasarım kavramının işletme bilimini ilgilendiren yönü sürekli genişlemekte ve işletmelerin hemen hemen bütün boyutları ile ilgili bir hale gelmektedir. Pekçok kişi için tasarım bir şeylerin geliştirilmesi veyaratılması anlamına gelmektedir.

.

YENİLİK YÖNETİMİ KAVRAMI

Yenilik sistemi, bireylerin bilgilerinin ve tecrübelerinin biraraya geldiği, yeteneklerin belli bir amaca

dönük faaliyetlere ve projelere dönüştürüldüğü ve sonuç olarak bu çıktıların ticari bir başarı ile

taçlandırıldığı bir süreçtir. Yenilik, yönetilmesi gereken sistematik bir çalışmanın çıktısı olarak kabul

edilebilir. Yenilik yönetimi üzerine yapılan çalışmalar da göstermektedir ki, yenilik süreci işletmelerin hayati önem taşıyan temel süreçlerinden bir tanesidir. Yeniliğin işletme içerisinde kendiliğinden ortaya çıkması beklenemez. İşletme, yaratıcılığı ve deneysel çalışma biçimini desteklemelidir.

 

YENİLİK YÖNETİMİNİN BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Örgüt içerisinde gerçekleştirilen yenilik faaliyetlerinin başarısını etkileyen çok sayıda faktörünvarlığından söz etmek mümkündür. Bu faktörlerin işletme içerisinde var olması örgüte daha yenilikçi bir kimlik kazandıracağı gibi yenilik yönetimi süreçlerinin de etkililiğini arttıracaktır.

Örgüt kültürünün yenilik üzerindeki etkileri son derece büyüktür. Bazı örgüt kültürleri yenilik ve yaratıcılık süreçlerini desteklerken, bazıları ise örgüt içerisindeki yenilik ve yaratıcılık ruhunu ortadan

kaldırabilmektedir. Yenilik ve yaratıcılığı destekleyen örgüt kültürünün en temel özelliklerinden biri, butip örgütlerin sahip olduğu yüksek hata toleransıdır. Bu tip örgütlerde çalışan bireylerin fikirlerini

paylaşmaları ve deneysel girişimlerde bulunmaları desteklenir. Böylece bireyler cezalandırılma korkusu olmaksızın düşüncelerini yönetimle ve iş arkadaşları ile paylaşabilirler. Yenilikçi girişimleri destekleyen ve ölçülebilir riskleri almayı özendiren bir örgüt kültürü çalışanların yeni ve yaratıcı fikirlerini paylaşabilecekleri bir ortamın yaratılmasında son derece önemlidir.

 

Kanter, (a) bütünleşik yapıya sahip, (b) farklılıklara değer veren ve saygı duyan, (c) bireylerin beceri

ve yeteneklerine inanan, (d) işbirliği ve ekip çalışmasına önem veren örgütlerin yenilik becerilerinin,

diğer işletmelere göre daha gelişmiş olduğunu ifade etmiştir

 

Örgütün içerisinde ve dışarısında bulunan çok sayıda faktör yenilik performansını doğrudan etkiler. Örgütler yenilik çabalarında başarılı olmak istiyorlarsa, inovasyonu destekleyen ya da yavaşlatan bütün faktörleri yönetebilmelidirler.

 

 
 

Etiketler: İŞL203U YENİLİK YÖNETİMİ-KISA AÖF DERS ÖZETİ - 2013 KREDİLİ SİSTEM ÇAN EĞRİSİNE UYGUN açıköğretim, aöf arasınav, aöf bütünleme, aöf ders notları, aöf ders özeti.aöf konu özeti, -